Ocena poziomu umiejętności cyfrowych

Print Drukuj

Jeżeli jesteś osobą młodą do 30 roku życia zarejestrowaną w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, to skorzystasz z nowego narzędzia, które pozwoli Ci sprawdzić poziom Twoich kompetencji cyfrowych.

Wystarczy, że udasz się do swojego doradcy klienta, który umówi Cię na wizytę w celu przeprowadzenia testu.
 
Test składa się z dwóch części – samooceny i kwestionariusza i zawiera pytania ogólne dotyczące umiejętności poruszania się w sieci oraz obsługi komputera. Wypełnienie testu zajmuje około 20 minut.

Powyższy test zbada umiejętności cyfrowe w następujących obszarach:
  • umiejętność korzystania z informacji i z danych,
  • komunikacja i współpraca,
  • tworzenie treści cyfrowych,
  • bezpieczeństwo,
  • rozwiązywanie problemów.
Po zakończeniu testu doradca omówi z Tobą jego wyniki. W dalszej kolejności będzie także przeprowadzona rozmowa, czy zachodzi potrzeba uzupełnienia Twoich kompetencji cyfrowych.

Cel badania

Celem badania jest poznanie poziomu umiejętności cyfrowych i ich ewentualne uzupełnienie poprzez udział w szkoleniu.
 
Badanie wskaże, na jakim poziomie są Twoje umiejętności cyfrowe i czy istnieje konieczność udziału w szkoleniu. Wynik na poziomie bardzo dobrym jest przesłanką do odstąpienia od szkolenia z kompetencji cyfrowych. Wynik dobry jest przesłanką do skierowania na szkolenie na poziomie zaawansowanym, jeśli wyrazisz taką chęć lub rezygnacji z udziału w szkoleniu. Wynik przeciętny lub niższy wskazuje na konieczność udziału w szkoleniu i uzupełnienia umiejętności cyfrowych.
 
Badanie poziomu kompetencji cyfrowych osób młodych będzie bowiem obowiązkowym elementem nadchodzącej edycji projektów aktywizacji zawodowej współfinansowanych z Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska, a tym samym będzie poprzedzało udział w stażach, pracach interwencyjnych, zatrudnienie na wyposażonym lub doposażonym stanowisku pracy, udzielenie środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz bonów szkoleniowych.

Sytuacja na rynku pracy

Ciągły rozwój technologii i cyfryzacja życia społeczno-gospodarczego powodują, że coraz więcej czynności wykonujemy w świecie wirtualnym. Wymaga to od nas stałego rozwijania i podnoszenia umiejętności w zakresie kompetencji cyfrowych. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami powyższe trendy wpływają i będą wpływały na zapotrzebowanie na konkretne specjalności i umiejętności na rynku pracy. Według raportu sporządzonego przez Komisję Europejską, aktualnie ok. 85% wszystkich miejsc pracy w Unii Europejskiej wymaga co najmniej podstawowego poziomu tzw. kompetencji cyfrowych. Jak dodają badacze, w bliskiej przyszłości ten udział dodatkowo wzrośnie do 9 na 10. „Szczególnie w przypadku osób młodych ważne jest to, by  wchodząc na rynek pracy zostały one wyposażone w umiejętności, które nie będą się szybko dezaktualizować i jednocześnie pozwolą na stały rozwój posiadanego doświadczenia, wiedzy i umiejętności" („Plan realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce" – Aktualizacja 2022).
 
Informacje o publikacji dokumentu