- Zatrudnianie obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii - unijne pośrednictwo pracy EURES
- Zatrudnienie obywateli państw trzecich w Polsce
- Zezwolenia na pracę
- Zezwolenia na pracę sezonową
- Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę
- Praca bez zezwolenia
- Powierzenie pracy na podstawie oświadczenia
- Powierzenie pracy na podstawie powiadomienia
- Obowiązki pracodawcy
- Ważne kontakty i linki
- Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy - Nowa sprawa/kontynuacja
Zatrudnianie cudzoziemców - Powiatowy Urząd Pracy w Oławie
Zatrudnianie niepełnosprawnych
Zatrudnianie cudzoziemców
Informacje szczegółowe urzędu
Komunikat dot. wykreślenia Rosji z listy państw, których obywatele mogą podejmować pracę w Polsce na zasadach uproszczonych
uprzejmie informujemy, że w dniu 28 października br. weszła w życie nowelizacja rozporządzeń:
1) w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. z 2022r. poz. 2204),
2) w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca jest wydawane bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców (Dz. U. z 2022r. poz. 2203).
W związku z powyższym przedsiębiorcy nie będą mogli występować o nowe wpisy oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom Rosji oraz zostaną wyłączeni z procedury uproszczonej.
Zmiana druków zezwoleń na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom
Jednocześnie informujemy, że aktualne druki zezwoleń na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom znajdują się w zakładce: Dokumenty do pobrania
Zmiana w wysokości opłat za złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi
Powiatowy Urząd Pracy w Oławie informuje, że w dniu 27 czerwca 2022 r. w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 13 czerwca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości wpłat dokonywanych w związku ze złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową oraz złożeniem oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. poz. 1346).
W związku z powyższym od 12 lipca 2022 r. wysokość wpłaty za złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wynosić będzie 100 zł.
Opłata za oświadczenia złożone do 11 lipca 2022 r. włącznie pozostaje w niezmienionej wysokości 30 zł.
Elektroniczna rejestracja oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowy
OŚWIADCZENIA O POWIERZENIU WYKONYWANIA PRACY CUDZOZIEMCOWI
Powiatowy Urząd Pracy w Oławie w celu usprawnienia obsługi zachęca wszystkich pracodawców do składania oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi wraz ze skanami załączników za pośrednictwem portalu praca.gov.pl.
Przesłanie wniosku drogą elektroniczną wymaga podpisania go bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym e-PUAP.
Wnioski bez podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP będą również rozpatrywane a podpis pracodawcy lub pełnomocnika uzupełniany będzie przy odbiorze oświadczenia.
Rejestracja oświadczenia drogą elektroniczną odbywa się według poniższego schematu:
-
Należy wejść na stronę www.praca.gov.pl.
-
Ze strony głównej należy wybrać: Oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
-
Z dostępnej listy urzędów wybrać Urząd Pracy Oława i kliknąć przycisk „przejdź do edycji wniosku".
-
Następnie wypełnić wniosek oraz obowiązkowo należy załączyć komplet wymaganych załączników w formie skanów zapisanych w formacie pdf, jpg lub png. Wymagane załączniki:
-
skan dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, jeżeli podmiotem powierzającym wykonywanie pracy jest osoba fizyczna (w tym właściciele i wspólnicy podmiotów z CEIDG),
-
skan paszportu cudzoziemca (jeśli cudzoziemiec już przebywa w Polsce, należy załączyć skany wszystkich wypełnionych stron paszportu, jeśli cudzoziemca nie ma w Polsce – skan strony paszportu z danymi osobowymi cudzoziemca),
-
skan dowodu wpłaty,
-
skan oświadczenia o niekaralności – oświadczenie o niekaralności podpisuje podmiot powierzający pracę,
-
skan upoważnienia, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik.
-
Po wypełnieniu formularza i dodaniu wymaganych załączników, oświadczenie należy podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP.
UWAGA – można również składać oświadczenia bez wyżej wymaganych podpisów, jednak w przypadku wysłania oświadczenia bez podpisu elektronicznego, konieczne będzie uzupełnienie podpisu przy odbiorze zarejestrowanego oświadczenia.
-
Oświadczenie wpisane do ewidencji należy odebrać osobiście w Powiatowym Urzędzie Pracy w Oławie, ul. 3 Maja 1, 55-200 Oława, pokój 15 w godzinach 8:00 – 14:00.
UWAGA – przy odbiorze oświadczeń złożonych bez podpisu elektronicznego pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu okazuje oryginał upoważnienia, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik, oraz uzupełnia wymagane podpisy.
W przypadku oświadczeń złożonych przez portal praca.gov.pl bez podpisu elektronicznego gdy zostaną stwierdzone braki formalne lub błędy merytoryczne, pracownik urzędu będzie informował pracodawcę drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w oświadczeniu lub telefonicznie. Nieuzupełnienie braków formalnych lub nieudzielenie wyjaśnień będzie skutkować pozostawieniem oświadczenia bez rozpoznania.
Jednocześnie przypominamy, że pracodawca którego oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi zostało wpisane do ewidencji oświadczeń, pisemnie powiadamia właściwy urząd pracy o:
-
podjęciu pracy przez cudzoziemca najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy,
-
niepodjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń.
Cudzoziemiec lub pracodawca, mogą również informować urząd o wcześniejszym zakończeniu pracy na podstawie wpisanego do ewidencji oświadczenia.
Zezwolenia na pracę sezonową dla cudzoziemców - procedura
ZEZWOLENIA NA PRACE SEZONOWE DLA CUDZOZIEMCÓW
Od 01.01.2018r. wprowadzone zostały zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemców.Zezwolenia na pracę sezonową będą przeznaczone dla obywateli wszystkich państw spoza Unii Europejskiej i wymagane do wykonywania prac w zakresie rodzajów działalności uznanych za sezonowe, określonych w rozporządzeniu wykonawczym w sektorach: rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo, rybactwo, gastronomia i zakwaterowanie.
Minister właściwy ds pracy w porozumieniu z ministrem właściwym ds rolnictwa i ministrem właściwym ds turystyki określili w drodze rozporządzenia (Dz. U. z 2017r,. poz. 2348), podklasy działalności według klasyfikacji PKD, w których wydaje się zezwolenia na pracę sezonową.
Jedynie praca w wyznaczonych w rozporządzeniu podklasach będzie mogła zostać objęta zezwoleniem na pracę sezonową.
Maksymalny czas, przez jaki cudzoziemiec będzie mógł świadczyć pracę na podstawie zezwolenia na pracę sezonową, to łącznie 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego.
PROCEDURA WYDAWANIA ZEZWOLENIA NA PRACĘ SEZONOWĄ W POWIATOWYM URZĘDZIE PRACY W OŁAWIE
Podmiot chcący zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową składa wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową do urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę podmiotu (podmioty posiadające wpis do rejestru KRS) lub miejsca zamieszkania (osoby fizyczne, w tym osoby prowadzące działalność gospodarczą, posiadające wpis do ewidencji działalności CEIDG) (wniosek-do pobrania):
- osobiście w Powiatowym Urzędzie Pracy w Oławie, ul. 3 Maja 1, w pokoju 15,
- drogą elektroniczną poprzez stronę praca.gov.pl
Agencje pracy tymczasowej powierzające pracę cudzoziemcowi w charakterze pracownika tymczasowego składają oświadczenie na druku „Wniosek podmiotu działającego jako agencja pracy tymczasowej o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w charakterze pracownika tymczasowego" - (do pobrania).
Do każdego wniosku należy dołączyć:
- Ważny dowód osobisty lub ważny dokument podróży albo, jeżeli takiego dokumentu nie posiada i nie może go uzyskać, inny ważny dokument potwierdzający tożsamość podmiotu – w przypadku, gdy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest osoba fizyczna.
- Kopię wszystkich wypełnionych stron ważnego dokumentu podróży cudzoziemca, którego dotyczy wniosek, w przypadku gdy cudzoziemiec nie posiada ważnego dokumentu podróży i nie ma możliwości jego uzyskania – kopię innego ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość cudzoziemca – gdy cudzoziemiec przebywa na terytorium RP; kopię stron dokumentu podróży z danymi osobowymi cudzoziemca – gdy cudzoziemiec nie przebywa na terytorium RP.
- kopię ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium RP – w przypadku gdy cudzoziemiec przebywa na terytorium RP.
- Dowód wpłaty, o której mowa w art. 90a ust. 1a ustawy*.
- Dokument sporządzony przez pracodawcę użytkownika, potwierdzający uzgodnienie w zakresie skierowania cudzoziemca przez agencję pracy tymczasowej – w przypadku gdy podmiotem powierzającym pracę jest ta agencja.
- Oryginał informacji starosty. Informacja starosty nie jest wymagana, jeżeli wniosek dotyczy obywateli 6 państw określonych w rozporządzeniu tj.: Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej, Ukrainy.
- Dokumenty potwierdzające spełnienie przez cudzoziemca wymagań stawianych kandydatom do pracy przez podmiot powierzający wykonywanie pracy – w przypadku gdy informacja starosty była wymagana (w języku polskim, przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego).
- Dokumenty potwierdzające powierzenie pracy cudzoziemcowi, którego dotyczy wniosek, zgodnie z zezwoleniem na pracę sezonową przynajmniej jeden raz w ciągu 5 ostatnich lat – w przypadku gdy wnioskodawca występuje o wpisanie wniosku do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej na okresy przypadające w ciągu 2 lub 3 kolejnych lat kalendarzowych.
- Dokumenty potwierdzające, że podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi nie zalega z uiszczeniem zaliczek na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenie społeczne, jeżeli były wymagane w związku z pracą wykonywaną przez danego cudzoziemca – w przypadku gdy wnioskodawca występuje o wpisanie wniosku do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej na okresy przypadające w ciągu 2 lub 3 kolejnych lat kalendarzowych.
- Dokumenty potwierdzające zaistnienie okoliczności, w których nie wymagana jest informacja starosty przy ubieganiu się o zezwolenie na pracę sezonową.
- Pełnomocnictwo jeżeli w imieniu podmiotu występował będzie pełnomocnik – pełnomocnictwo potwierdzone notarialnie (lub jego odpis) lub udzielone przez pracodawcę osobiście w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Oławie , w pokoju15 (wzór pełnomocnictwa-do pobrania),
- Oświadczenie pracodawcy o niekaralności w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 88j ust. 1 pkt 3-7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (do pobrania). Oświadczenie o niekaralności podpisuje wyłącznie podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi, niezależnie od złożonego pełnomocnictwa.
- Oświadczenie o miejscu zamieszkania - dotyczy osób fizycznych, w tym osób prowadzących działalność gospodarczą, posiadających wpis do ewidencji działalności CEIDG (oświadczenie-do pobrania).
Powiatowy Urząd Pracy w Oławie
ul. 3 Maja 1,
55-200 Oława
Nr rachunku bankowego: 66 9585 0007 2004 0300 0938 0003
Wpisując w tytule :zezwolenie na pracę sezonową - imię inazwisko cudzoziemca - nazwa firmy.
UWAGA:
Wpłata jest wnoszona z tytułu złożenia wniosku. Gdy wniosek wpłynie do urzędu wpłata nie podlega zwrotowi.
TERMIN ROZPATRZENIA WNIOSKU
- Wniosek o zezwolenie zostanie wpisany do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej, a zaświadczenie o wpisie do ewidencji trafi do wnioskodawcy w ciągu 7 dni roboczych od dnia złożenia kompletnego wniosku.
- W tym samym terminie zostanie wydana decyzja o odmowie wydania zezwolenia, jeśli zachodzą przesłanki do jej podjęcia. Podmiotowi, który otrzymał decyzję odmowną, przysługuje odwołanie do ministra właściwego do spraw pracy za pośrednictwem PUP w Oławie, w terminie 14 dni od dnia odbioru (doręczenia) decyzji.
- Jeśli sprawa wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, wówczas na wszystkie wymienione czynności starosta będzie miał 30 dni kalendarzowych.
- W sprawach szczególnie skomplikowanych – 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
- Wnioskodawca, który złożył niekompletny wniosek, bądź nie przedstawił oryginałów wymaganych dokumentów do wglądu, zostanie wezwany do uzupełnienia tych braków w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 7 dni. Nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
Jeżeli cudzoziemiec wskazany we wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową będzie ubiegał się o wydanie wizy, o której mowa w art. 60 ust. 1 pkt 5a ustawy z dnia 12 grudnia 2013r. o cudzoziemcach (wiza wydawana w celu wykonywania pracy sezonowej) lub zamierza wjechać na terytorium RP w ramach ruchu bezwizowego w celu wykonywania pracy sezonowej, a podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi spełnił warunki wymagane do zezwolenia na pracę sezonową i nie zachodzą okoliczności, z powodu których odmawia się wydania zezwolenia na pracę sezonową, właściwy starosta:
- wpisuje wniosek do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej,
- wydaje podmiotowi powierzającemu wykonywanie pracy cudzoziemcowi zaświadczenie o wpisie, o którym mowa w pkt 1.
Po przyjeździe cudzoziemca, podmiot powierzający pracę przedstawia w PUP oświadczenie o zgłoszeniu się cudzoziemca w celu wykonywania pracy sezonowej oraz:
- kopię ważnego dokumentu uprawniającego cudzoziemca do pobytu na terytorium RP,
- informację o adresie zakwaterowania cudzoziemca w okresie pobytu na terytorium RP,
- kopię wszystkich wypełnionych stron paszportu cudzoziemca, który zgłosił się w celu wykonywania pracy sezonowej.
W przypadku cudzoziemca, który wjechał na terytorium RP na podstawie wizy wydanej w celu wykonywania pracy sezonowej lub w ramach ruchu bezwizowego w związku w wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę sezonową wpisanym do ewidencji wniosków, okres 9 miesięcy liczony jest od dnia pierwszego wjazdu cudzoziemca na terytorium państw obszaru Schengen w danym roku kalendarzowym, bowiem od momentu wjazdu cudzoziemiec zaczyna korzystać z uprawnień związanych z posiadaniem wizy.
Niedostarczenie oświadczenia o zgłoszeniu się cudzoziemca wraz z ww dokumentami w terminie 120 dni skutkuje wydaniem decyzji o umorzeniu postępowania w sprawie wydania zezwolenia na pracę sezonową.
Zezwolenie dla cudzoziemca, który posiada tytuł pobytowy uprawniający do pracy w Polsce ("krajowi").
Jeżeli wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową dotyczy cudzoziemca, który przebywa na terytorium RP na innej podstawie niż wiza wydana w celu wykonywania pracy sezonowej, z którą może wiązać się uprawnienie do wykonywania pracy lub wjechał do Strefy Schengen w ramach ruchu bezwizowego bez związku z wnioskiem o zezwolenie na pracę sezonową, zezwolenie może być wydane na okres legalnego pobytu, nie dłużej jednak niż okres 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego, liczony łącznie z okresami określonymi w poprzednio wydanych zezwoleniach na pracę sezonową dla tego cudzoziemca.
UWAGA:
Jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie zezwolenia na pracę sezonową zapewnia mu zakwaterowanie, podmiot ten jest obowiązany do zawarcia z cudzoziemcem odrębnej umowy w formie pisemnej określającej warunki najmu lub użyczenia kwatery mieszkalnej. Czynsz najmu kwatery mieszkalnej, nie może być potrącany z wynagrodzenia cudzoziemca. Postanowienia umowy przewidujące możliwość automatycznego potrącenia czynszu z wynagrodzenia cudzoziemca są nieważne.
DODATKOWE INFORMACJE:
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi może we wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową wskazać, iż chce uzyskać zezwolenie na pracę sezonową cudzoziemca na okresy nie dłuższe niż 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego przypadające odpowiednio w ciągu nie więcej niż 3 kolejnych lat kalendarzowych. Sytuacja ta jest możliwa jeżeli:
- Cudzoziemiec jest obywatelem: Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy;
- Podmiot powierzał wykonywanie pracy cudzoziemcowi, którego dotyczy wniosek, zgodnie z zezwoleniem na pracę sezonową co najmniej raz w okresie 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku;
- Nie zalega z uiszczeniem zaliczek na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenie społeczne, jeżeli były wymagane w związku z pracą wykonywaną przez tego cudzoziemca.
- cudzoziemiec jest obywatelem jednego z państw takich, jak: Federacja Rosyjska, Republika Białorusi, Republika Mołdawii, Republika Gruzji, Republika Armenii, Ukraina
- cudzoziemiec otrzymuje wynagrodzenie nie niższe niż określone w posiadanym zezwoleniu na pracę sezonową;
- cudzoziemiec nie wykonuje pracy w charakterze pracownika tymczasowego.
- nastąpiła zmiana siedziby lub miejsca zamieszkania, nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi lub przejęcie zakładu pracy lub jego części przez innego pracodawcę;
- nastąpiło przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę;
- podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi i cudzoziemiec zawarli umowę o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej;
- cudzoziemcowi (obywatelowi Federacji Rosyjskiej, Republiki Białorusi, Republiki Mołdawii, Republiki Gruzji, Republiki Armenii lub Ukrainy) na okres 30 dni powierzono pracę innego rodzaju niż sezonowa.
Przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową wydawane jest na okres, który łącznie z okresem pobytu cudzoziemca w celu wykonywania pracy sezonowej, liczonym od dnia pierwszego wjazdu na terytorium państw obszaru Schengen w danym roku kalendarzowym, nie jest dłuższy niż 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego.
Przedłużenie zezwolenia następuje na pisemny wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi, złożony nie wcześniej niż w terminie 90 dni i nie później niż w terminie 30 dni przed upływem okresu ważności zezwolenia.
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, składając wniosek o wydanie przedłużenia zezwolenia na pracę sezonową, poza załącznikami 1-10, dodatkowo dołącza do wniosku:
- umowę pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a cudzoziemcem, będącą podstawą wykonywania pracy zgodnie z zezwoleniem na pracę sezonową,
- dokumenty potwierdzające opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne, jeżeli były wymagane w związku z wykonywaniem pracy przez cudzoziemca.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2014r r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2017 poz. 1543),
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 grudnia 2017r w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń (Dz. U. 2017, poz. 2345),
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017r. w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. 2017, poz. 2349)
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017r. w sprawie podklas działalności według klasyfikacji PKD, w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca (Dz. U. 2017, poz. 2348)
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej a dnia 8 grudnia 2017r. w sprawie wysokości wpłat dokonywanych w związku ze złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową oraz złożenia oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. 2017, poz.2350)
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017r., poz. 1257)
Menu Display
- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- Niskie Podatki
-
Tarcza antykryzysowa COVID-19
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw (PKD 56.30.Z, 93.29.A lub 93.29.Z)
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw - Sklepiki szkolne (15zze4a)
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw określonych branż (rozp. rozdz. 3)
- Pożyczka dla mikroprzedsiębiorcy (art.15zzd)
- Pożyczka dla organizacji pozarządowych (art.15zzda)
- Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych (art.15zzc)
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (art.15zzb)
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych (art.15zze)
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla kościelnej osoby prawnej (art.15zze2)
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw określonych branż (art.15zze4)
- Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy FGŚP - sklepiki szkolne (art.15gga1)
- Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy z określonych branż FGŚP (art.15gga)
- Rozliczenie wniosku w zakresie otrzymanych środków na ochronę miejsc pracy z określonych branż FGŚP (art.15gga)
- Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy FGŚP (art.15g)
- Rozliczenie z otrzymanych środków na ochronę miejsc pracy z FGŚP (art.15g)
- Dofinansowanie ze środków FGŚP do wynagrodzeń pracowników zabytków lub infrastruktury z nim związanej (art.15ga)
- Świadczenia ze środków FGŚP na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników nieobjętych przestojem (art.15gg)
- Rozliczenie wniosku w zakresie otrzymanych środków na ochronę miejsc pracy z FGŚP na podstawie art.15gg
- Dane kontaktowe do pracowników PUP i WUP udzielających informacji o wsparciu
- Pomoc w poszukiwaniu kandydatów do pracy
- Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy
-
Wsparcie tworzenia miejsc pracy
- Pomoc oferowana przez Doradcę Klienta
- Prace interwencyjne
- Roboty publiczne
- Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy
- Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy
- Jednorazowa refundacja składek na ubezpieczenia społeczne
- Świadczenie aktywizacyjne
- Bon zatrudnieniowy
- Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego w wieku 50+
- Grant na telepracę
- Zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy oraz składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnionych bezrobotnych do 30 roku życia
- Zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy za zatrudnione osoby powyżej 50 roku życia
- Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne za bezrobotnych do 30 roku życia
- Prace społecznie użyteczne
- Zwrot części albo całości kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne
- Obowiązki pracodawcy
-
Zatrudnianie niepełnosprawnych
- Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej
- Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej
- Zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy
- Zwrot kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego
- Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych
- Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
-
Zatrudnianie cudzoziemców
- Zatrudnianie obywateli państw UE/EOG i Szwajcarii – unijne pośrednictwo pracy EURES
- Zatrudnienie obywateli państw trzecich w Polsce
- Zezwolenia na pracę
- Zezwolenia na pracę sezonową
- Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę
- Praca bez zezwolenia
- Powierzenie pracy na podstawie oświadczenia
- Powierzenie pracy na podstawie powiadomienia
- Obowiązki pracodawcy
- Zmiany do ustawy
- Ważne kontakty i linki
- Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego, w tym bezrobotnego skierowanego przez powiatowy urząd pracy